Sokan azt mondják, hogy az igazi steaket csak grillen lehet sütni... Szerintünk azonban legalább olyan finom változatait készíthetjük el otthon is. Ehhez készíts elő egy érett hússzeletet (a kiválasztásához alább adunk néhány tippet), sót, borsot és a megfelelő serpenyőt.
Az első: a hús!
A tökéletes steak elkészítéséhez általában csak három dologra van szükség. Jó húsra, borsra és sóra. Ha a hús keményebb, jó, ha kéznél van egy tenderdizer, vagyis
húsklopfoló.
Mikor kell fűszerezni a steaket? Csak a legvégén!
Frissen őrölt tengeri só és bors, vagy egy rövid fürdő olívaolajban fokhagymával, kakukkfűvel vagy rozmaringgal (csak rövid ideig melegítsük együtt).
Balról: RIB EYE STEAK, HANGER STEAK, RUMPSTEAK, STRIPLOIN STEAK, FLANK STEAKEgy kis elméleti tudással még egy kezdő is kiváló marhasültet készíthet. Ehhez nem árt némi nyelvtudás, vagy éppen a mi praktikus miniszótárunk:
- A FILET MIGNON vagy FILET DE BOEUF egy kis steak, amely a szűzpecsenye végéről származik.
- A FILLET (TENDERLOIN) az a gyönyörű, kerek rész a marha szűzpecsenyéből.
- A PORTERHOUSE egy szelet csontos hús, ahol a finom szűzpecsenye találkozik a húsos hátszínnel.
- A T-BONE STEAK megegyezik a PORTERHOUSE STEAK-kel, de kisebb méretű és vékonyabb szeletekre vágva.
- A STRIPLOIN STEAK, más néven NEW YORK STRIP, a magas hátszín hátsó részéből származó steak.
- A SIRLOIN STEAK a lapos hátszínből származó steak.
- A RIB EYE STEAK a borda részből származó marhasteaket jelenti, vagyis ez egy magas hátszín.
- A FLANK STEAK egy széles, lapos izomdarab, amely a marha alsó hasrészéből származik.
- A HANGER STEAK a marha első felén található rekeszizom hatodiktól a tizenkettedik bordáig terjedő részéből sütött steak.
- A RUMPSTEAK a kicsontozott hátsó combból származó steak szelet.
Ahhoz, hogy a hús igazán omlós legyen,
nem szabad frissen vágott állatból származnia. Válassz inkább érett húst, amely mindig sötétebb színű, mint a friss hús. A jó hentesnek tudnia kell segíteni a megfelelő darab kiválasztásában.
A második: az előkészítés
Ha véresen szereted a steaket, akkor elég a
serpenyő is. Ellenkező esetben
melegítsd elő a sütőt 180 °C-ra. Ha medium, medium well vagy well done steaket szeretnél készíteni, akkor rövid ideig süsd a húst a sütőben.
Ha magad szeleteled a húst, ne félj attól, hogy nagyon vastagra vágod – legalább 2,5 cm vastagra vágd. A túl vékony szelet kemény és száraz steaket eredményezne. A húst konyharuhával töröld szárazra, mivel a felesleges nedvesség nem kívánatos a steak elkészítésénél, és hagyd pihenni, hogy a hús szobahőmérsékletűvé váljon.
Hevíts fel egy serpenyőt a tűzhelyen,
lehetőleg olyat, amely a sütőben is használható. Amint elkezd füstölni, húzd le a tűzhelyet közepesre, és
tedd a húst a száraz serpenyőbe. Süsd a steaket mindkét oldalán 2–3 percig, majd tedd félre. Kész is van! Ilyenkor a steak enyhén átsült, vagyis véres, angol nevén rare. Ha erre vágytál, akkor már tálalhatod is.
Ha jobban szereted a medium steaket, azaz közepesen átsütve, tedd a serpenyőt a steakkel együtt a sütőbe, és süsd 5–8 percig, a well done, vagyis a jól átsütött változathoz pedig 12–15 percig. A harmadik: a felszolgálás
Ne feledd, hogy
a húsnak pihennie kell egy darabig, miután megsült. Ha azonnal felvágod, a szaftja kifolyik. Vedd le a steaket a tűzről legalább 5 percre, és fedd le a serpenyőt. Miközben a hús pihen, készítsd el a köreteket, és melegítsd fel a tányérokat. Tálalás előtt
fűszerezd a húst
frissen őrölt borssal és sóval. Hogy az élmény tökéletes legyen,
ne feledkezz meg a steak-késekről sem! A speciálisan csiszolt fogak még a hús legnyersebb részeit sem teszik tönkre.